4 nejrozšířenější mýty o elektronickém podpisu

Už se možná budeme trochu opakovat, ale vždycky nám tak trochu vrtalo hlavou, proč se celý svět obchodu ubírá vstříc větší a větší digitalizaci, zatímco sále nedáme dopustit na papírové smlouvy a dokumenty – které se čím dál hůře skladují, jejich doručení je časově náročné a v konečném důsledku rovněž zatěžují životní prostředí. To byl vlastně jeden z hlavních impulsů pro vznik naší aplikace… Ale na druhou stranu chápeme, že je těžké zbavit se způsobů a návyků, které jsme si pěstovali a udržovali tak dlouho. Pojďme si proto společně vyvrátit některé mýty, které se týkají elektronického podpisu smluv a jiných dokumentů.

Mýtus č. 1 – Elektronické podpisy nejsou právně závazné

Díky nařízení Evropské unie 910/2014, které je známo pod zkratkou eIDAS, je takové tvrzení neplatné. Tato certifikace (jejíž jsme držitelem) specifikuje právní závaznost elektronické identifikace a podpisů na celém území Evropské unie. Všechny běžné smluvní dokumenty podepsané pomocí aplikace Signi jsou tak na území EU zcela legitimní a závazné. Navíc byl v podobných případech už zaznamenán rovněž velký počet soudních precedensů, které potvrdily závaznost a platnost elektronicky uzavřených dokumentů.

Mýtus č. 2 – Dokumenty v elektronické podobě nemohou být 100% zabezpečeny

To je samozřejmě nesmysl. Díky důmyslnému šifrování a použití kryptografie jsou digitální dokumenty mnohem lépe zabezpečeny než ty papírové. Naše servery jsou několikrát denně zálohovány a chráněny proti útokům, disky a soubory jsou šifrovány, dokumenty zase bezpečně uloženy na několika místech. Oproti klasickým papírovým smlouvám, které máte volně uloženy někde v šanonu v kanceláři, je úroveň bezpečnosti nesrovnatelně vyšší. A to nemluvíme o tom, že vám do kanceláře v nestřežené chvíli může kdykoliv nahlédnout nějaký nezvaný host. A ruku na srdce – kdo z nás si zamyká smlouvy někde do trezoru?

Mýtus č. 3 – Identitu podepisujících stran nelze ověřit

Souhlasíme, že v České republice stále nefunguje jednotná digitální identita jako např. v severských zemích. I proto intenzivně spolupracujeme s bankami na tom, aby Signi byla první aplikací, která umožňuje identifikaci a podepisování dokumentů pomocí BankID. To by se mohlo podařit už v roce 2021. Již nyní vám ale umožňujeme bezpečnou identifikaci všech smluvních stran, nezpochybnitelné doručení dokumentu do sféry vlivu protistrany a integritu a nezměnitelnost všech uzavíraných dokumentů. Síla podpisu i identifikace je plně dostačující pro veškeré dohody uzavírané dle obchodního i občanského zákoníku. Jediné smlouvy, které nyní neumíme nahradit jsou ty, vyžadující vlastnoruční podpis, tedy notářský zápis, ověřený podpis nebo zpráva přes datovou schránku.

Mýtus č. 4 – Papírové dokumenty zatím nelze plnohodnotně nahradit

Ale kdeže. Nové technologie a platformy vám naopak můžou ušetřit spoustu času. Vždyť to všichni známe – nemůžeme s protistranou najít ani jeden společný termín nebo smlouvu třikrát přepisujeme a v copy centru na rohu ulice jsou vždycky takové fronty. Se Signi je vše záležitostí několika minut.

Způsob života, komunikace i práce se nám mění každým dnem doslova před očima. Systém uzavírání smluv už nicméně zůstává po několik staletí téměř beze změny. Stále trváme na papírových dokumentech, i když tento formát je dnes již spíše symbolem – a ne nejefektivnějším nebo nejbezpečnějším řešením. Oproti tomu digitalizace nabízí úplně nové možnosti. Signi podstatným způsobem zrychluje a zjednodušuje proces uzavíraní́ dokumentů.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho
s přáteli

Share on linkedin
Sdílet
Share on facebook
Sdílet
Share on twitter
Tweet

Nebo si Signi vyzkoušejte.
3 podpisy máte zdarma

Podpora

Enterprise

Neomezený přístup k naší podpoře a nápovědě, Monitoring práce aplikace, Správa všech operací v online prostředí formou VIP help desku, Jakýkoliv váš požadavek na aplikaci budeme řešit do 4 hodin, Naléhavé případy v aplikaci budeme řešit do 2 hodin, Přednostní podpora v rámci zákaznické péče.

Ceny jsou uvedeny vč. DPH

Podpora

Prémiová

Neomezený přístup k naší podpoře a nápovědě, Monitoring práce aplikace, Správa všech operací v online prostředí formou VIP help desku, Jakýkoliv váš požadavek na aplikaci budeme řešit do 8 hodin, Naléhavé případy v aplikaci budeme řešit do 4 hodin.

Ceny jsou uvedeny vč. DPH

Typické použití

Sektor

Návrh objednávky

obchod

Objednávka

obchod

Dohoda o hmotné odpovědnosti

HR

Rezervační smlouva

reality

Smlouva o pronájmu

reality

Souhlas se zpracováním os. údajů

školství

Více o možnostech použití se dozvíte v naší sekci Řešení v horním menu.

Dokument obsahuje

Jednoduše

Podpis dle nařízení eIDAS

do 10 podpisů

2FA ověření

SMS a e-mail

Uložení dokumentu

po dobu 2 let

Elektronická pečeť

Časové razítko

Počet uživatelů

neomezený

Řešení může obsahovat

Enterprise

Počet workspaces

neomezený

Integrace

CRM, ERP, DMS

Schvalovací workflow

Reporting práce uživatelů

Branding

Dokument obsahuje

Měsíčně

Podpis dle nařízení eIDAS

do 100 podpisů

2FA ověření

SMS a e-mail

Uložení dokumentu

po dobu 2 let

Elektronická pečeť

Časové razítko

Počet uživatelů

neomezený

První 3 kredity

zdarma

1 kredit

49 Kč
49 Kč/kredit

10 kreditů

450 Kč
45 Kč/kredit

20 kreditů

840 Kč
42 Kč/kredit

50 kreditů

2 000 Kč
40 Kč/kredit

100 kreditů

3 500 Kč
35 Kč/kredit

200 kreditů

6 000 Kč
30 Kč/kredit

400 kreditů

10 000 Kč
25 Kč/kredit

Ceny jsou uvedeny vč. DPH