Kvalifikovaný elektronický podpis

Kvalifikovaný elektronický podpis (Qualified Electronic Signature) představuje jediný možný typ digitálního podpisu, který vám uzná státní správa nebo veřejné instituce.

Je nejvyšší možnou úrovní elektronického podepisování. Na rozdíl od zaručeného elektronického podpisu vyžaduje vydání kvalifikovaného certifikátu, který může vydat pouze certifikační autorita.

Čím se liší zaručený elektronický podpis od zaručeného podpisu?

Kvalifikovaný certifikát, na kterém se podpis zakládá, smí vydat pouze certifikační autorita. Certifikát se vytváří pomocí kvalifikovaného prostředku, na který se také uloží. Kvalifikovaným prostředkem se rozumí čipové karty nebo USB tokeny, které prošly potřebnou certifikací.

 

Kvalifikovaný elektronický podpis, seznamte se:

 • Pouze kvalifikovaný elektronický podpis je právním ekvivalentem vlastnoručního inkoustového podpisu a  zcela nahrazuje písemnou formu podpisu i  notářsky ověřený podpis.

 • Je bezpodmínečně mezinárodně uznatelný a představuje téměř nulové riziko pro případný spor.

 • Tento typ podpisu také bez výhrad přijímají veřejné instituce a státní správa.

 • Doporučuje se také pro velké korporátní kontrakty i pro tzv. cross-border signing, kdy se účastníci transakce nachází v různých zemích, jejichž národní legislativa je odlišná.

Nevýhody kvalifikovaného podpisu

Získání kvalifikovaného certifikátu je stále složitý proces. Vždy pro něj musíte osobně zajít k certifikační autoritě. Tento nezbytný krok prodlužuje proces podepisování a  také zvyšuje celkové náklady na jinak nízkonákladové digitální podepisování.

Podepsání kvalifikovaným podpisem také musí být oboustranné: pokud vy máte kvalifikovaný podpis a protistrana podepíše jen podpisem prostým, nejedná se o kvalifikovaně podepsaný dokument.

Kvalifikovaný certifikát vám sice v Signi nevydáme, ale pomůžeme vám najít vhodnou certifikační autoritu ve vaší lokalitě. Splňujeme ovšem všechny požadavky na používání kvalifikovaných certifikátů, a to vydaných jakoukoli certifikační autoritou v EU.

Jak v Signi probíhá podepisování kvalifikovaným podpisem?

Kvalifikovaný podpis může proběhnout pouze z vašeho počítače. Mobilní telefon či tablet jsou v tomto případě úplně mimo hru. Proto jsme v Signi připravili podpisovou aplikaci pro Windows i Mac. Jednoduše si ji stáhnete a nainstalujete. Instalace je rychlá a intuitivní. A můžete podepisovat.

S podepisováním kvalifikovaným podpisem vám rádi pomůžeme

Ozvěte se nám

Nechte nám na sebe kontakt, a v krátkém čase vás bude kontaktovat náš specialista.

 • Získáte informace o cenách
 • Zjistíte, jak může Signi pomoci ve vaší firmě
 • Pošleme vám případové studie podobných firem

Nechcete čekat? Zavolejte nám

+420 775 797 252

Online 8-18 hod.

Pro technické dotazy nás kontaktujte tady.

Důvěřují nám lidé z více než 500 inovativních firem

Zavedení Signi významně zefektivnilo naše administrativní procesy a šetří čas, který můžeme věnovat zlepšování služeb pro naše zákazníky.

Alza.cz

   

  Ještě váháte? Vyzkoušejte si Signi zdarma

  Chci to zkusit