RE/MAX a Signi – Proč má smysl dělat byznys s realitami digitální cestou?

1 min.
21. 6. 2021

Síť realitních kanceláří RE/MAX v našich končinách představuje jedno z nejzvučnějších jmen v oboru. Ve světě tato značka existuje už od 70. let minulého století – od té doby urazila opravdu dlouhou cestu na mnoha mezinárodně trzích – rozhodně ale neusíná na vavřínech a prakticky neustále inovuje a testuje své procesy. A nás v Signi velmi těší, že jsme na této cestě mohli přispět také svou troškou.

Spolupráce mezi prvními pobočkami RE/MAXu a Signi začala už někdy během léta 2020. Naši aplikaci jsme tehdy pomáhali nasadit prvním makléřům, kterým možnost digitálního zpracování agendy měla usnadnit práci. Tentokrát již ale zdaleka nešlo jen o zvyšování efektivity a zkracování obchodních procesů.

Během vypuknutí pandemie koronaviru se situace změnila. A v byznysu minimálně dvojnásob. Ze dne na den jsme se mohli potkávat méně a méně – elektronický podpis už najednou nepředstavoval jen možnost, jak uzavřít nějakou smlouvu rychleji – nyní šlo o to, zda bude vůbec uzavřena.

Díky elektronickému podpisu od Signi mohou realitní makléři z pohodlí domova nebo kanceláře nachystat návrhy dokumentů a přímo na schůzce s klientem je jen aktualizovat. Podepisovat můžete přímo na tabletu nebo chytrém telefonu. Stačí stylus nebo je možné podepisovat i prstem. Digitálně podepsaný dokument je přitom právně závazný a zcela odpovídá klasické papírové podobě.

Samozřejmě se jedná o velký životní krok a možná se zákazníkovi nebude chtít podepisovat hned na místě. To vůbec nevadí – návrh dokumentu mu jednoduše pošlete e-mailem a domluvíte se na lhůtě, kterou mu nastavíte k podpisu.

Po prohlídce nemovitosti se tak už vůbec nemusíte scházet. Prostřednictvím Signi lze uzavřít i předávací protokol, pořídit fotodokumentaci nebo zaznamenat stav měřičů energii. Bez zbytečného papírování a online – všechny dokumenty tak budete mít kdykoli po ruce.

Nejčastěji v naší aplikaci v tomto směru evidujeme typy dokumentů, jako jsou podnájemní smlouvy, rezervační smlouvy, zprostředkovatelské smlouvy a předávací protokoly.

Nové možnosti ověření totožnosti se navíc otevřou také při spojení s fenoménem BankID. S bankovní identitou vždy budete vědět, kdo na druhé straně dokument přesně podepisuje. Tato funkcionalita se bude v realitních kancelářích opravdu hodit, viz komentář pana Podlešáka níže. Za zmínku také stojí, že dle nového zákona můžete v Signi využít novinku – distanční ověření AML.

Signi navíc dokáže automaticky doplnit data z katastru, včetně hlavičky a detailů listu vlastnictví (LV). To jsou samozřejmě nástroje, které mohou efektivitu práce realitních makléřů a celých kanceláří posunout na úplně novou úroveň.

Elektronické podpisy přes Signi jsou zcela bezpečné a právně závazné. Ve všech státech Evropské unie jsou uznány směrnicí číslo 910/2014/EC neboli eIDAS.

A co na Signi říkají přímo v kancelářích RE/MAX?

„Díky Signi se nám povedlo zkrátit uzavírání některých typů smluv až o 90 % čistého času. Každá minuta se samozřejmě počítá – v době pandemie COVID-19 ale celá digitalizace nabírá ještě docela nový rozměr. Díky elektronickému podpisu se můžeme scházet s klienty méně a osobní bázi a více online – chováme se tak zodpovědněji. A to je hodnota, na které nám záleží nejvíce.“

Tomáš Frýdek, RE/MAX Delta

 „Práce realitních makléřů se od příchodu COVID-19 poměrně změnila. Vyšší efektivita nás samozřejmě zajímala i předtím, vždycky se ale dalo pracovat více. Dnes je to jinak. Elektronický podpis nám umožňuje realizovat obchody, které by se jinak mohly táhnout mnohem déle“

Petr Šach, RE/MAX Scopus

„Ve firmě usilujeme o eliminaci tištěných smluv a Signi nám v tom pomáhá. Věřím, že se brzy dostaneme do situace, kdy nebudeme mít v kanceláři spousty šanonů se smlouvami a vše bude archivované elektronicky. Věřím, že i přes počáteční zádrhely je Signi platformou budoucnosti. Ocenil bych, kdyby aplikace implementovala další bezpečnostní prvky, např. pomocí bankovní identity a eObčanky kvůli ještě větší průkaznosti a bezpečnosti.“

Petr Podlešák, RE/MAX Alfa