Podpisové scénáře jsou zásadním nástrojem pro digitalizaci elektronického podepisování. Zachycují, co kdy má kdo jak za jakých podmínek podepisovat, schvalovat či mít na vědomí.
Připravili jsme pro vás zcela novou stránku podepisovacích scénářů. Stránka je, věříme, přehlednější a zároveň umožňuje zpřístupnit mnoho nových funkcí.
Co je nejdůležitější?
V sekci AKCE u kontaktu lze zvolit různé způsoby vzdálené identifikace, editovat rozšiřující údaje kontaktní osoby a smazat podepisující/ho z podpisového scénáře.
V sekci VYBRAT ROLI u kontaktu lze určit typ požadovaného podpisu, případně zda bude dokument schvalovat nebo mu má být doručen na vědomí.
Ostatní funkce, tj. nastavení obálky, nastavení podpisového scénáře a uložení podpisového scénáře pro opakované použití, zůstaly na svých místech.
V podpisovém scénáři lze nyní libovolně kombinovat různé typy podpisů v libovolném pořadí. Některý z podepisujících tak může podepisovat kvalifikovaně, jiný přes BankID, jiný biometricky apod.
Možnost výběru několika různých druhů podpisů pro jednoho podepisujícího připravujeme na začátek roku 2023.
Signi nyní umí přijmout částečně podepsaný dokument např. podepsaný kvalifikovaným certifikátem a zajistit podpis zbývajících podepisujících libovolným typem podpisu. Znamená to, že:
V obou případech je třeba, aby dodané PDF soubory nebyly uzamčeny proti změnám a bylo možné přidávat do dokumentu informace, např. podpisy, pečetě či časová razítka. Pozor, obsah dokumentu jako takového se přitom nemění.
Více viz Částečné podepisování
Toto se hodí např. pro situace, kdy protistrana má svůj způsob či systém kvalifikovaného podepisování. V tom případě:
Je k tomu ale třeba, aby Signi dokument nezamklo proti změnám, což zajistí odpovídající nastavení podpisového scénáře.
V nastavení podpisového scénáře je příznak.
zda má být dokument po podepsání všemi podepisujícíim zamknut, či nikoliv.
Výchozí hodnota je ano, je třeba ji odškrtnout.
Více viz Částečné podepisování
Někdy je potřeba, aby se postup podepisování měnil podle aktuální situace. V tomto případě se podepisování dokumentu rozdělí na několik kroků.
Více viz Vícekrokové podepisování.
Statutáři potřebují často před auditory či v případě soudního sporu prokázat, že jednali s péčí řádného hospodáře. Jednou z cest je prokázat, že si před podepsáním dokumentu vyžádali stanoviska odpovědných specialistů.
Více viz Schválení s poznámkou – vhodné pro košilky a krycí listy
Skrytí některých dokumentů v obálce se může hodit v případech, kdy pro jednoduchost chceme držet několik dokumentů pohromadě např. jako „obchodní prípady XYZ“ a přitom někdo z účastníků nemá některý dokument vidět.
Více viz Skrytí některých dokumentů v obálce
Signi zajistí průběh podpisového scénáře, i když některý z podepisujících chce použít svojí aplikaci pro vložení svého kvalifikovaného podpisu. Může soubor ze Signi stáhnout, podepsat tak, jak je zvyklý např. v Adobe Readeru a nahrát do Signi zpět.
Aby omylem nenahrál/a do Signi jiný dokument, kontroluje se nyní shoda jeho obsahu s dokumentem, který si ze Signi stáhl/a.
Jednoduchou cestou, jak svojí aplikaci propojit se Signi, je integrace s využitím vzorů dokumentů v Signi. Hodí se pro situace, kdy integrovaná aplikace obsahuje údaje pro vytvoření dokumentu, ale vlastní dokument vytvořit neumí, bylo by to moc složité anebo drahé.
Vše lze na příkladu integračního scénáře “Google Form > Signi” pro integrační nástroj MAKE/Integromat. Obdobně jako s Google Forms lze integraci upravit pro další formulářová řešení typu Typeform, pro jakykoliv záznam v ERP, CRM, SCM, BPM, DMS systému, webový formulář apod.
Příklad integračního scénáře si lze stáhnout, nahrát do vašeho MAKE/Integormat prostředí ve formě tzv. BluePrintu a tam upravit dle vašich potřeb. To je často výrazně rychlejší než začínat „z nuly“ dle dokumentace. Proto pro vás chystáme další příklady “ k ukradnutí“.
Více viz Integrace – Signi a MAKE / Integromat
Jednou z možností jak propojit Signi s vaší aplikací je vyvolání stránky podpisu přímo z této aplikace.
Signi jako odpověd na požadavek na podepsání dokumentu vrací URL stránky/nek pro jeho podpis.
Pokud se zároveň při volání Signi API použije příznak „one_device“:true:
Více viz Příklad 6 – Podpis v integrované aplikaci
Postupně začínáme budovat knihovnu JSON souborů pro složitější situace a pro nové funkce v Signi. Z těch nových tam najdete:
Více viz Pokročilé příklady volání Signi API
Digitalizace podepisování
a firemních procesů je naše téma. Píšeme o tom, jak se posunout od papírů
k digitálním dokumentům.
A ukazujeme, že to není zas taková věda.